arcibiskup Jan Graubner žehná mladému vínu, autor fotografie: Jiří Buxbaum

Žehnání mladých vín 2020

Arcibiskupské zámecké sklepy v Kroměříži byly založeny již v roce 1266. Pamatují toho opravdu mnoho, a i přes všechny změny, kterými si jistě za ta staletí prošly, jsou tu dodnes a dodnes se zde vyrábí víno, a nejen to mešní.

„Nebeský otče, děkujeme ti za to, že nám dáváš víno, které obveseluje člověka. Pokorně tě prosíme, požehnej toto víno a požehnej také všem, kdo ho budou pít, ať dovedou vytvářet dobré vztahy.“ Těmito slovy letos olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner požehnal vínu z kroměřížských sklepů, který sám má zdejší víno rád, avšak dle svých slov jej konzumuje příležitostně a raději jím obdarovává. „Využívám jej spíše jako věcný dar, protože se to ode mě tak nějak očekává,“ dodává arcibiskup.

Letošní sezónu můžeme tedy pokládat za zahájenou. Ročník 2019 přinesl řadu výborných vín, na která je vinařství právem pyšné. „Pinot Blanc 2019 je letošním velkým favoritem a dle reakce našich hostů bude, doufejme, chutnat i zákazníkům,“ dodává Michal Výstup, ředitel provozu vinic, které se nachází ve Slovácké podoblasti, v obci Hluk. Že vína z arcibiskupských sklepů dosahují dobré kvality, potvrzuje i hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, který byl jedním z hostů: „Arcibiskupské zámecké víno je dobrá značka.“  Na slavnostní Žehnání zavítal i hejtman Olomoucké kraje Ladislav Okleštěk, který dle svých slov preferuje bílá vína, zvláště pak odrůdu Ryzlink rýnský: „Primárně, když piji víno já a nemusím brát ohled na společnost, tak si dám Ryzlink rýnský.“

Při příležitosti žehnání byla představena i řada nových etiket. „Produkce zahrnuje vína mešní, ale i ta, která mešní nejsou. Dále vína s přívlastkem a zároveň moravská zemská vína. Mešním však mohou být jak vína s přívlastkem, tak i ta zemská,“ vysvětluje ředitel společnosti Karel Smetana a dodává: „nové etikety jsou nejen záležitostí estetickou a pragmatickou, ale jedná se i o naše doporučení chutí, přenesené do vizuální podoby, i takto se vinař prezentuje,“ upřesňuje Karel Smetana novou vizi kroměřížského vinařství.

Dobré víno obveseluje srdce a v tomto duchu, za doprovodu cimbálové muziky, pokračovalo veselí i po degustaci mladých vín.

Sdílejte tento článek

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email