Mešní víno

Když se pečlivý výrobní proces snoubí s historií.

I přes letitou tradici Arcibiskupských vinných sklepů, jenž byly založeny roku 1266 biskupem Brunem ze Schaumberku, ne každý ví, co přesně se skrývá pod názvem Mešní víno. Mešní víno je tak stále pro mnohé obestřeno tajemstvím. O samotné výrobě a využití koluje nejeden mýtus. Jak jsou tato vína vyráběna a jaké je jejich specifikum? Rozhodli jsme se poodhalit výrobní proces a umožnit Vám tak nahlédnout pod roušku tajemství. Tradici Mešního vína Vám dnes představíme. Prosím, seznamte se!

Vše začíná už na vinicích, provozovaných bez použití chemických prostředků. Samotný původ hroznů je však základ. Hrozny pochází jak z vlastních, tak pronajatých, avšak předem prověřených vinic. Samotný výběr polohy vinic je stěžejní předpoklad dobrého vyzrání hroznů. Vinice jsou pravidelně kontrolovány, aby byla zaručena kvalita hroznů pro budoucí výrobu vína.

Technologie výroby mešních vín je důkladně popsána v Kodexu kanonického práva. Důraz je kladen na tradiční metody, víno je jedinečné svým čistě přírodním složením. Hroznový mošt se nedoslazuje, z tohoto důvodu se používá vinný mošt s minimálně 20° cukernatostí. V průběhu výroby se pak do vína nesmí přidávat kromě SO2 a přírodního čiřidla žádné další látky. Následně se vína nechávají zrát v dubových sudech. Tento způsob zrání vínu propůjčuje jeho nezaměnitelné aroma a specifickou chuť.

Nad celým výrobním procesem bdí Liturgický dozor, předepsaný už ve vinařském zákoně. Má-li výrobce na svém víně označení „Mešní víno“, musí dodržovat daná pravidla a výroba podléhá pravidelným kontrolám – tedy Liturgickému dozoru, který stanovuje příslušná církev.

Mešní víno, jak už sám název napovídá, je určeno a používáno při liturgických obřadech. To však neznamená, že byste jej nemohli ochutnat a stát jeho pravidelnými konzumenty. K dostání je ve vybraných restauracích, vinárnách, na e-shopu a samozřejmě i v kamenném obchodě Arcibiskupských vinných sklepů v Kroměříži.

Sdílejte tento článek

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email